NFC Nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanırız?

 günümüzde neredeyse her akıllı telefon, NFC (Yakın Alan İletişimi) özelliğiyle birlikte geliyor. Ama bu işlevi, yani NFC bağlantısını gerçek hayatta ne kadar kullandığımız tartışmalı. Bu yazı ile NFC de neler yapılabileceği hakkında ipuçları vereceğiz.

Küçük hatırlatma: Çoğu ipucumuz için bir NFC etiketine (NFC Smart Tag) ihtiyacınız olacak…

Eve geldiğinizde PC’nizi NFC ile açın

İşten eve yorgun argın geldiğinizde bilgisayarınızın açılmasını beklemek yerine bir NFC etiketiyle onu açabilir, sorunu kökünden çözebilirsiniz. Bu işlem için Tasker (ücretli) uygulamasına, bir Wake on LAN Android uygulamasına ve Wake On LAN destekli bir bilgisayara ihtiyacınız olacak. Konu hakkında açılmış bir reddit konusu da bulunuyor. NFC etiketini evinize girdiğinizde telefonunuzu dokundurabileceğiniz bir yere yerleştirmeniz yeterli.

 Wi-Fi tethering’i etkinleştirin

Telefonunuzun ayarlarına giderek mobil ağı Wi-Fi üzerinden paylaşmakla uğraşmak istemiyorsanız, bunu bir NFC etiketiyle otomatikleştirebilirsiniz. Bir NFC etiketini bu iş için ayırın ve onu laptop’unuzun kenarına yapıştırın. NFC Task Launcher‘ı etiketi düzenlemek için kullanabilirsiniz.

 

 Wi-Fi parolanızı misafirlerinizle paylaşın

Wi-Fi parolanız çeşitli harf ve sayı dizilimlerinden oluşuyorsa, onu bir kağıda yazıp misafirlerinize uzatmak yerine bir NFC etiketinden faydalanabilirsiniz. Parolanızı NFC etiketine yazmanızı ve paylaşmanızı sağlayacak InstaWifi gibi uygulamalar mevcut. Uygulamanın dezavantajı, bu uygulamanın misafirlerinizde de yüklü bulunmasını gerektirmesi. Alternatif olarak Wi-Fi parolanızı bir NFC etiketine direkt olarak yazabilirsiniz, bu durumda misafirleriniz onu birçok NFC okuma/yazma uygulamasıyla görebilecektir.

 İstasyona yerleştirdiğinizde sürüş moduna geçin

Otomobil dock’ları sayesinde telefonunuzu kolayca bir navigasyon cihazına dönüştürmeniz mümkün. Dock içine sıkıştıracağınız bir NFC etiketi, ihtiyacınız olan uygulamaların otomatik olarak açılmasını sağlayabilir. Belirli bir adrese navigasyonu başlatmak veya müzik uygulamanızı otomatik olarak açmak için yine NFC Task Launcher‘ı kullanabilirsiniz.

Otomobilinizi başkasıyla paylaşıyorsanız ve dock’un içine etiket yapıştırmak istemiyorsanız, bir NFC anahtarlığı kullanmanın zamanı gelmiş demektir. Bu sayede ek bir şey taşımadan, anahtarlığı telefonun yanına koyarak istediğiniz uygulamaları başlatabilirsiniz.

 Kişi bilgilerini paylaşın

 

Android’de kişiler uygulamasını açıp kendi girdinize dokunup, ardından telefonunuzu diğer telefona dokundurup kişi bilgilerinizi başkalarıyla paylaşabilirsiniz.

 Tasker eylemlerini çalıştırın

 

NFC etiketleriyle Tasker‘daki eylemlerin herhangi birini tetikleyebileceğinizi unutmayın. Bunun için Tasker’da bir görev oluşturmalı ve Tasker’ın yapılandırmasında “Allow External Access“i etkinleştirmelisiniz. Bunun ardından NFC Task Launcher‘ı kullanarak herhangi bir görevi tetikleyebilirsiniz.

Sadece bunlarla da bitmiyor kullanılmayı bekleyen bir çok özelliği ile NFC kuşkusuz kısa süre içerisinde hayatımızda daha fazla yer edinecek.

 

Yazının bir kısmı chip.com.tr den alınmıştır.

Kaydet

Kaydet

Mobil içinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın